Make your own free website on Tripod.com

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Search:
               
   Home  •  News  •  Awards  •  Bio  •  Links  •  About  •  Contact 

1998 Harvey Award Nominees

(winners highlighted in blue)

BEST WRITER

Kurt Busiek for his body of work in 1997, including Kurt Busiek’s Astro City (Image/Homage), Avengers, and Thunderbolts (Marvel)

Garth Ennis for his body of work in 1997, including Preacher (DC/Vertigo), Hitman (DC), Darkness (Image/Top Cow)

Lovern Kindzierski for his body of work in 1997, including Edgar Rice Burrough’s Tarzan (Dark Horse)

James Robinson for his body of work in 1997, including Starman (DC), Leave it to Chance (Image/Homage), and Cable (Marvel)

Mark Waid for his body of work in 1997, including Captain America, Ka-Zar (Marvel), and Impulse (DC)

BEST ARTIST

Charles Burns for his body of work in 1997, including Black Hole (Kitchen Sink Press)

Alan Davis for his body of work in 1997, including Fantastic Four (Vol. 3) (Marvel) and Gen 13 Bootleg (Image/Wildstorm)

Mike Mignola for his body of work in 1997, including Hellboy: Almost Colossus (Dark Horse)

P. Craig Russell for his body of work in 1997, including Elric: Stormbringer (Dark Horse/Topps) and Dr. Strange: What is it That Disturbs You, Stephen? (Marvel)

Chris Ware for his body of work in 1997, including ACME Novelty Library (Fantagraphics)

BEST CARTOONIST

Sergio Aragones for his body of work in 1997, including Sergio Aragones’ Louder Than Words (Dark Horse)

Dan Clowes for his body of work in 1997, including Eightball (Fantagraphics)

Dave Sim for his body of work in 1997, including Cerebus (Aardvark-Vanaheim)

Jeff Smith for his body of work in 1997, including Bone (Cartoon Books)

Chris Ware for his body of work in 1997, including ACME Novelty Library (Fantagraphics)

SPECIAL AWARD FOR HUMOR

Sergio Aragones

Peter Bagge

Jeff Smith

Jay Stephens

Chris Ware

BEST INKER

Charles Burns for his body of work in 1997, including Black Hole (Kitchen Sink)

Digital Chameleon for their body of work in 1997, including Legends of the Dark Knight #100 (DC)

Mark Farmer for his body of work in 1997, including Fantastic Four (Vol. 3) and The Incredible Hulk (Marvel)

Gary Martin for his body of work in 1997, including Nexus (Dark Horse)

Tim Townsend for his body of work in 1997, including The Uncanny X-Men (Marvel)

BEST LETTERER

Dan Clowes for his body of work in 1997, including Eightball (Fantagraphics)

Comicraft for their body of work in 1997, including Kurt Busiek’s Astro City (Image/Homage), Batman: Long Halloween (DC) and Avengers (Marvel)

Todd Klein for his body of work in 1997, including Ka-Zar (Marvel), Castle Waiting (Olio), and Uncle Sam (DC)

Dave Sim for his body of work in 1997, including Cerebus (Aardvark-Vanaheim)

Chris Ware for his body of work in 1997, including ACME Novelty Library (Fantagraphics)

BEST COLORIST

Laura Allred for her body of work in 1997, including Red Rocket 7 (Dark Horse)

Matt Hollingsworth for his body of work in 1997, including Preacher and Batman: The Gauntlet (DC)

Lovern Kindzierski for his body of work in 1997, including Elric: Stormbringer (Dark Horse/Topps)

Joe Rosas for his body of work in 1997, including Ka-Zar and Captain America (Marvel)

Chris Ware for his body of work in 1997, including ACME Novelty Library (Fantagraphics)

BEST COVER ARTIST

Brian Bolland (The Invisibles [DC])

John Bolton (Menz Insana, Seekers [DC/Vertigo])

Glenn Fabry (Preacher [DC/Vertigo])

Alex Ross (Kurt Busiek’s Astro City [Image/Homage], Batman: Legends of the Dark Knight #100 [DC], Squadron Supreme [Marvel])

Chris Ware (ACME Novelty Library [Fantagraphics])

SPECIAL AWARD FOR EXCELLENCE IN PRESENTATION

ACME Novelty Library by Chris Ware, edited by Kim Thompson, art directed by Chris Ware (Fantagraphics)

Batman Black & White Collected by various creators, edited by Bob Kahan, art directed by Robbin Brosterman, Mark Chiarello, and Georg Brewer (DC)

Blab #9 by various creators, edited and art directed by Monte Beauchamp (Fantagraphics)

Kingdom Come Deluxe Slipcover Edition by Mark Waid and Alex Ross, edited by Bob Kahan, art directed by Bob Chapman (DC/Graphitti)

The R. Crumb Coffee Table Art Book by Robert Crumb, edited and art directed by Pete Poplaski (Kitchen Sink Press)

BEST NEW SERIES

20/20 Visions by various creators, co-edited by Axel Alonso and Karen Berger (DC/Vertigo)

Detour by Ed Brubaker (Alternative Press)

Mage: The Hero Defined by Matt Wagner (Image)

Penny Century by Jaime Hernandez, edited by Gary Groth (Fantagraphics)

The Lost by Marc Andreyko, Mark Ricketts, Jay Geldof & Galen Showman, edited by Joe Martin (Caliber/Chaos)

Yikes by Stephen Weismann, edited by Charissa Chu (Alternative Press)

BEST CONTINUING or LIMITED SERIES

ACME Novelty Library by Chris Ware (Fantagraphics)

Black Hole by Charles Burns (Kitchen Sink Press)

Elric: Stormbringer by P. Craig Russell, edited by Scott Allie and Jim Salicrup (Dark Horse/Topps)

Hellboy by Mike Mignola, edited by Scott Allie (Dark Horse)

Kurt Busiek’s Astro City by Kurt Busiek and Brent Anderson (Image/Homage)

BEST SINGLE STORY or ISSUE

Black Hole #4 by Charles Burns, edited by Robert Boyd (Kitchen Sink Press)

Deadpool #11 by Pete Woods and Joe Kelly, edited by Matt Idelson (Marvel)

Eightball #18 by Dan Clowes, edited by Gary Groth (Fantagraphics)

The Incredible Hulk #-1 by Peter David and Adam Kubert, edited by Bobbie Chase (Marvel)

Starman #37 by James Robinson, Tony Harris, and Wade von Grawbadger, edited by Archie Goodwin (DC)

BEST ALBUM OF ORIGINAL MATERIAL

Dr. Strange: What is it That Disturbs You, Stephen? By P. Craig Russell and Marc Andreyko (Marvel)

Scary Godmother by Jill Thompson (Sirius)

Sin City: Family Values by Frank Miller, edited by Diana Schutz (Dark Horse)

Why did Pete Duel Kill Himself? By Mark Kalesniko, edited by Gary Groth (Fantagraphics)

Wonder Woman: Amazonia by William Messner-Loebs and Phil Winslade, edited by Paul Kupperberg (DC)

BEST ALBUM OF PREVIOUSLY PUBLISHED MATERIAL

Batman Black & White Collected by various creators, edited by Bob Kahan, art directed by Robbin Brosterman, Mark Chiarello, and Georg Brewer (DC)

Frank Vol. 2 by Jim Woodring, edited by Gary Groth (Fantagraphics)

Ghost World by Dan Clowes, edited by Gary Groth (Fantagraphics)

Hellboy: Wake the Devil by Mike Mignola, edited by Scott Allie (Dark Horse)

The R. Crumb Coffee Table Art Book by Robert Crumb, edited and art directed by Pete Poplaski (Kitchen Sink Press)

BEST ANTHOLOGY

Dark Horse Presents, edited by Bob Schreck and Jamie S. Rich (Dark Horse)

Drawn & Quarterly, edited by Chris Oliveros, marina Lesenko, Steve Solomos (Drawn & Quarterly)

Top Shelf, edited by Brett Warnock (Top Shelf)

Weird War Tales, edited by Axel Alonso (DC/Vertigo)

Zero Zero, edited by Kim Thompson (Fantagraphics)

BEST SYNDICATED STRIP

Dilbert by Scott Adams (United Feature)

Fox Trot by Bill Amend (Universal Press)

Mutts by Patrick McDonnell (King Feature)

Peanuts by Charles Schulz (United Feature)

Zippy by Bill Griffith (King Feature)

BEST BIOGRAPHIC, HISTORICAL, or JOURNALISTIC WORK

Contributing to the understanding of comics as an artform

The Comics Journal, edited by Gary Groth (Fantagraphics)

Indy Magazine, co-edited by Jeff Mason and Chris Waldron (Alternative Press)

The Jack Kirby Collector, edited by John Morrow (TwoMorrows)

The R. Crumb Coffee Table Art Book, edited by Pete Poplaski (Kitchen Sink Press)

The Staros Report, edited by Chris Staros (Star Group)

BEST AMERICAN EDITION OF FOREIGN MATERIAL

Blade of the Immortal by Hiroaki Samura, edited by Dave Chipps (Dark Horse/Studio Proteus)

Drawn & Quarterly by various creators, edited by Chris Oliveros, Marina Lesenko, Steve Solomos (Drawn & Quarterly)

Gon Swimmin’ by Masashi Tanaka, edited by Andy Helfer (DC/Paradox)

Oh, My Goddess! By Kosuke Fujishima, edited by Dave Chipps (Dark Horse/Studio Proteus)

Spider-Man Manga, edited by Tom Brewoort (Marvel)

BEST DOMESTIC REPRINT

Complete Crumb Vol. 12 by R. Crumb, edited by Ilse Thompson (Fantagraphics)

Jack Kirby’s New Gods by Jack Kirby, edited by Bob Kahan (DC Comics)

Li’l Abner by Al Capp and Frank Frazetta, edited by NC Christopher Couch (Kitchen Sink Press)

Squadron Supreme by Mark Gruenwald, John Buscema, Paul Ryan, Bob Hall, and Paul Neary, edited by Tom Brevoort and Glenn Greenberg (Marvel)

Wolverton in Space by Basil Wolverton, edited by Suzanne Taylor (Dark Horse)

BEST NEW TALENT

Joe Kelly (writer, Daredevil, Deadpool, X-Men [Marvel])

Jose Ladronn (artist, Cable [Marvel])

Robert Teranishi (artist, Xena [Topps])

Steven Weissman (Yikes [Alternative Press])

Doug Wheatley (artist, Eternal Warrior [Acclaim], Myst [Dark Horse])

2003 Harveys:

Nominees

Winners

2002 Harveys:

Nominees

Winners

2001 Harveys:

Nominees

Winners

2000 Harveys:

Nominees

Winners

In Remembrance....

1999 Harveys:

Nominees

Winners

1998 Harveys:

Nominees

Winners

1997 Harveys:

Nominees

Winners

1996 Harveys:

Nominees

Winners

1995 Harveys:

Nominees

Winners

1994 Harveys:

Nominees

Winners

1993 Harveys:

Nominees

Winners

1992 Harveys:

Nominees

Winners

1991 Harveys:

Nominees

Winners

1990 Harveys:

Nominees

Winners

1989 Harveys:

Nominees

Winners

1988 Harveys:

Nominees

Winners