Make your own free website on Tripod.com

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Search:
               
   Home  •  News  •  Awards  •  Bio  •  Links  •  About  •  Contact 

1996 Harvey Awards Nominees

(winners highlighted in blue)

Best Writer

Kurt Busiek for Astro City (Image)

Dan Clowes for Eightball (Fantagraphics)

Garth Ennis for Preacher (DC/Vertigo)

Neil Gaiman for Sandman (DC/Vertigo)

Alan Moore for From Hell (Kitchen Sink Press)

Best Artist

Charles Burns for Black Hole (Kitchen Sink Press)

Mike Mignola for Hellboy (Dark Horse)

Frank Miller for Sin City (Dark Horse)

Bill Sienkiewicz for Voodoo Child (Kitchen Sink Press)

Chris Ware for ACME Novelty Library (Fantagraphics)

Best Cartoonist

Charles Burns for Black Hole (Kitchen Sink Press)

Dan Clowes for Eightball (Fantagraphics)

Frank Miller for Sin City (Dark Horse)

Jeff Smith for Bone (Cartoon Books/Image)

Chris Ware for ACME Novelty Library (Fantagraphics)

Special Award for Humor

Doug Allen

Peter Bagge

Dan Clowes

Evan Dorkin

Jeff Smith

Best Inker

Gerhard for Cerebus (Aardvark-Vanaheim)

Kevin Nowlan for Superman vs. Aliens (DC /Dark Horse)

Jimmy Palmiotti for Ash (Image)

Wade Von Grawbadger for Starman (DC)

Jim Woodring for Jim (Fantagraphics)

Best Cover Artist

Dan Clowes for Eightball #16 (Fantagraphics)

Tony Harris for Starman #10 (DC)

Adam Hughes for Ghost #1 (Dark Horse)

Dave McKean for Sandman #71 (DC)

Alex Ross for Astro City #1 (Image)

Best Letterer

Dan Clowes for Eightball (Fantagraphics)

Todd Klein for Sandman (DC)

Tom Orzechowski for Spawn (Image)

Dave Sim for Cerebus (Aardvark-Vanaheim)

Richard Starkings & Comicraft for Astro City (Image)

Chris Ware for ACME Novelty Library (Fantagraphics)

Best Colorist

Laura Allred for Madman (Dark Horse)

Mark Chiarello for Vigilante (DC)

Matt Hollingsworth for Grendel Tales: Devil’s Choice (Dark Horse)

Angus McKie for Martha Washington Goes to War (Dark Horse)

Chris Ware for ACME Novelty Library (Fantagraphics)

Best Continuing/Limited Series

ACME Novelty Library by Chris Ware; edited by Kim Thompson (Fantagraphics)

Bone by Jeff Smith (Cartoon Books/Image Comics)

Eightball by Dan Clowes; edited by Gary Groth (Fantagraphics)

From Hell by Alan Moore and Eddie Campbell; edited by Phil Amara (Kitchen Sink Press)

Sin City by Frank Miller (Dark Horse Comics)

Stray Bullets by David Lapham (El Capitan)

Best New Series

Astro City by Kurt Busiek and Brent Anderson (Image)

Black Hole by Charles Burns; edited by Phil Amara (Kitchen Sink Press)

Optic Nerve by Adrian Tomine; edited by Chris Oliveros (Drawn & Quarterly)

Preacher by Garth Ennis and Steve Dillon; edited by Axel Alonso (DC/Vertigo)

Stray Bullets by David Lapham (El Capitan)

Best Single Issue or Story

Astro City #1 by Kurt Busiek and Brent Anderson (Image)

Blab! #8 by various; edited by Monte Beauchamp (Kitchen Sink Press)

Black Hole #1 by Charles Burns; edited by Phil Amara (Kitchen Sink Press)

Eightball #15 by Dan Clowes; edited by Gary Groth (Fantagraphics)

Sandman #69 by Neil Gaiman and Marc Hempel; edited by Karen Berger (DC)

Self-Loathing #1 by Robert Crumb and Aline-Kominsky Crumb; edited by Gary Groth (Fantagraphics)

Sin City: Silent Night by Frank Miller; edited by Bob Schreck (Dark Horse)

BEST NEW TALENT

Ivan Brunetti (Schizo/Antarctic Press)

Zandar Cannon (Replacement God/Slave Labor)

Joe Chiapetta (Silly Daddy/Spit and a Half)

David Mack (Kabuki/Caliber)

Adrian Tomine (Optic Nerve/Drawn & Quarterly)

Best Anthology

Blab! edited by Monte Beauchamp (Kitchen Sink Press)

Dark Horse Presents edited by Bob Schreck (Dark Horse)

Drawn & Quarterly edited by Marina Lesenko (Drawn & Quarterly)

Negative Burn edited by Joe Pruett and Charles Moore (Caliber)

Zero Zero edited by Kim Thompson (Fantagraphics)

Best Graphic Album/Original Material

Confessions Of A Cereal Eater by Rob Maisch and Scott Hampton, Bo Hampton, Rand Holmes and Sandy Plunkett; edited by Scott Hampton and Letitia Glozer (NBM)

Dropsie Avenue: The Neighborhood by Will Eisner; edited by Chris Couch (Kitchen Sink Press)

Jar Of Fools,Vol. 2 by Jason Lutes; edited by Michel Vrana (Black Eye)

Stuck Rubber Baby by Howard Cruse; edited by Bronwyn Carlton Taggart (Paradox)

Voodoo Child by Marty Green and Bill Sienkiewicz; edited by Phil Amara (Kitchen Sink Press)

Best Graphic Album/Preivously Released Material

Best Of Negative Burn by various; edited by Joe Pruett and Charles Moore (Caliber)

Hellboy: The Wolves Of St. August by Mike Mignola; edited by Barbara Kesel and Scott Alley (Dark Horse)

Madman Adventures Collection by Michael Allred; edited by Phil Amara (Kitchen Sink Press)

Pussey! by Dan Clowes; edited by Gary Groth (Fantagraphics)

Tale Of One Bad Rat by Bryan Talbot; series edited by Randy Stradley; collection edited by Lynn Adair (Dark Horse)

Best Amercian Edition of Foreign Material

Akira by Katsuhiro Otomo; translated by Yoko Umezawa and Jo Duffy; edited by Kochi Yuri, Hisataka Nishitani and Marie Javins (Marvel Comics/Epic)

Button Man: The Killing Game by John Wagner and Arthur Ranson; edited by Phil Amara (Kitchen Sink Press)

Ghost In The Shell by Masamune Shirow; translated by Frederick Schodt and Toren Smith; edited by Lynn Adair, Peet Janes, Greg Vest and Marilee Hord (Dark Horse Comics)

Heavy Metal by various artists; edited by Kevin Eastman (Heavy Metal)

Nausicaa Of The Valley Of The Wind by Hayao Miyazkai; translated by Matt Thorn; edited by Annette Roman (Viz)

Best Domestic Reprint

Alley Oop Vol. 3 by V. T. Hamlin; edited by Frank Stack, Lee Castro, Dave Schreiner and Chris Couch (Kitchen Sink Press)

The Complete Crumb Comics by Robert Crumb; edited by Mark Thompson (Fantagraphics)

Li'l Abner by Al Capp; edited by Chris Couch (Kitchen Sink Press)

Pogo by Walt Kelly; edited by Tom Spurgeon and Rebecca Bowen (Fantagraphics)

Yellow Kid by R. F. Outcault; edited by Christopher Couch (Kitchen Sink Press)

Special Award for Excellence In Presentation

ACME Novelty Library by Chris Ware; edited by Kim Thompson; art directed by Chris Ware (Fantagraphics)

Blab! #8 by various artists; edited and art directed by Monte Beauchamp (Kitchen Sink Press)

Jar Of Fools,Vol. 2 by Jason Lutes; edited by Michel Vrana (Black Eye)

Narrative Corpse by various artists; edited by art spiegelman and R. Sikoryak; art directed by art spiegelman (RAW Books/Gates of Heck)

Yellow Kid by R. F. Outcault; edited by Christopher Couch; art direction by Tamara Sibert and Amie Brockway (Kitchen Sink Press)

Best Biographical, Historical or Journalistic Presentation

Comic Buyer's Guide edited by Don and Maggie Thompson (Krause)

The Comics Journal edited by Gary Groth and Frank Young (Comics Journal Inc.)

Comic Strip Century edited by Bill Blackbeard and Dale Crain (Kitchen Sink Press)

Crumb directed by Terry Zwigoff (Superior Pictures)

Yellow Kid by R. F. Outcault; edited by Christopher Couch; art direction by Tamara Sibert and Amie Brockway (Kitchen Sink Press)

Best Syndicated Strip

Calvin & Hobbes by Bill Watterson (Universal Press)

Dilbert by Scott Adams (United Features)

For Better Or Worse by Lynn Johnston (Universal Press)

Underworld by Kaz (self-syndicated)

Zippy by Bill Griffith (King Features)

2003 Harveys:

Nominees

Winners

2002 Harveys:

Nominees

Winners

2001 Harveys:

Nominees

Winners

2000 Harveys:

Nominees

Winners

In Remembrance....

1999 Harveys:

Nominees

Winners

1998 Harveys:

Nominees

Winners

1997 Harveys:

Nominees

Winners

1996 Harveys:

Nominees

Winners

1995 Harveys:

Nominees

Winners

1994 Harveys:

Nominees

Winners

1993 Harveys:

Nominees

Winners

1992 Harveys:

Nominees

Winners

1991 Harveys:

Nominees

Winners

1990 Harveys:

Nominees

Winners

1989 Harveys:

Nominees

Winners

1988 Harveys:

Nominees

Winners