Make your own free website on Tripod.com

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Search:
               
   Home  •  News  •  Awards  •  Bio  •  Links  •  About  •  Contact 

1994 Harvey Awards Nominees

(winners highlighted in blue)

Best Writer

Peter Bagge for Hate (Fantagraphics)

Kurt Busiek for Marvels (Marvel)

Dan Clowes for Eightball (Fantagraphics)

Neil Gaiman for Sandman (DC)

Scott McCloud for Understanding Comics (Tundra/Kitchen Sink Press)

Best Artist

Michael Allred for Madman (Tundra/Kitchen Sink Press)

Simon Bisley for Melting Pot (Kitchen Sink Press)

Dan Clowes for Eightball (Fantagraphics)

Frank Miller for Sin City (Dark Horse)

Alex Ross for Marvels (Marvel)

Jim Woodring for Tantalizing Stories (Tundra/Kitchen Sink Press)

Best Cartoonist

Michael Allred for Madman (Tundra/Kitchen Sink Press)

Peter Bagge for Hate (Fantagraphics)

Dan Clowes for Eightball (Fantagraphics)

Jeff Smith for Bone (Cartoon Books)

Jim Woodring for Tantalizing Stories (Tundra/Kitchen Sink Press)

Special Award for Humor

Doug Allen

Peter Bagge

Dan Clowes

Mark Martin

Jeff Smith

Best Inker

Simon Bisley for Project X (aka Thump ‘N Guts) (Kitchen Sink Press)

Shephard Hendrix for Captain Sternn (Tundra/Kitchen Sink Press)

Jaime Hernandez for Love & Rockets (Fantagraphics)

Scott Williams for WildC.A.T.s (Image)

Al Williamson for Spider-Man 2099 (Marvel)

Jim Woodring for Tantalizing Stories (Tundra/Kitchen Sink Press)

Best Letterer

Dan Clowes for Eightball (Fantagraphics)

Todd Klein for Sandman (DC)

Bob Lapan for Understanding Comics (Tundra/Kitchen Sink Press)

Tom Orzechowski for Spawn (Image)

Dave Sim for Cerebus (Aardvark-Vanaheim)

Best Colorist

Laura Allred for Madman (Tundra/Kitchen Sink Press)

Julia Lacquemont for Captain Sternn (Tundra/Kitchen Sink Press)

Mike Newhall for Blood Club (Kitchen Sink Press)

Steve Oliff for Spawn (Image)

Jim Woodring for Tantalizing Stories (Tundra/Kitchen Sink Press)

Best Continuing/Limited Series

1963 by Alan Moore and various artists (Image)

Eightball by Dan Clowes; edited by Gary Groth (Fantagraphics)

From Hell by Alan Moore and Eddie Campbell; edited by James Vance (Kitchen Sink Press)

Marvels by Kurt Busiek and Alex Ross; edited by Marcus McLaurin (Marvel)

Sandman by Neil Gaiman and various artists; edited by Karen Berger (DC)

Tantalizing Stories by Mark Martin and Jim Woodring (Tundra/Kitchen Sink Press)

Best New Series

Captain Sternn by Bernie Wrightson and Shephard Hendrix; edited by Phil Amara (Tundra/Kitchen Sink Press)

Idiotland by Doug Allen and Gary Leib; edited by Kim Thompson (Fantagraphics)

Meatcake by Dame Darcy; edited by Kim Thompson and Gary Reed (Calibre/Fantagraphics)

Melting Pot by Kevin Eastman, Eric Talbot and Simon Bisley; edited by James Vance (Kitchen Sink Press)

Palestine by Joe Sacco; edited by Kim Thompson (Fantagraphics)

Best Single Issue or Story

Batman: Mad Love by Paul Dini and Bruce W. Timm; edited by Scott Peterson (DC)

Blab! #7: "The Bard Must Die" by Frank Stack; edited by Monte Beauchamp (Kitchen Sink Press)

Blood Club by Charles Burns; edited by Dave Schreiner (Kitchen Sink Press)

Grafitti Kitchen by Eddie Campbell; edited by Phil Amara (Tundra/Kitchen Sink Press)

Madman Adventures #3 by Michael Dalton Allred (Tundra/Kitchen Sink Press)

Marvels #1 by Kurt Busiek and Alex Ross; edited by Marcus McLaurin (Marvel)

Sandman #50: "Ramadan" by Neil Gaiman and P. Craig Russell; edited by Karen Berger (DC)

Best Anthology

Blab!, edited by Monte Beauchamp (Kitchen Sink Press)

Drawn & Quarterly, edited by Chris Oliveros (Drawn & Quarterly)

Duplex Planet, edited by David Greenberger (Fantagraphics)

Negative Burn, edited by Joe Pruett and Charles Moore (Caliber)

Snake Eyes, edited by Glenn Head (Fantagraphics)

Best Graphic Album/Original Material

Big Wheels by Graham Chaffee; edited by Gary Groth (Fantagraphics)

Blab! #7 by various artists; edited by Monte Beauchamp(Kitchen Sink Press)

King Vol. 1 by Ho Che Anderson; edited by Gary Groth (Fantagraphics)

Marat/Sade Journals by Barron Storey; edited by Mark Martin (Tundra/Kitchen Sink Press)

Understanding Comics by Scott McCloud; edited by Mark Martin (Tundra/Kitchen Sink Press)

Upturned Stone by Scott Hampton; edited by Paul Jenkins (Heavy Metal/Kitchen Sink Press)

Best Graphic Album/Preivously Released Material

Book Of Jim by Jim Woodring (Fantagraphics)

Complete Bone Adventures by Jeff Smith (Cartoon Books)

The Crow by James O’Barr; edited by Mark Martin (Kitchen Sink Press)

Like A Velvet Glove Cast In Iron by Dan Clowes (Fantagraphics)

Time In Overdrive by Mark Schultz; edited by Dave Schreiner (Kitchen Sink Press)

Best Amercian Edition of Foreign Material

Billie Holiday by Jose Munoz and Carlos Sampayo; edited by Gary Groth, Robert Boyd, and Kim Thompson (Fantagraphics)

Eva Medusa by Ana Mirallès and Antonio Segura; edited by Julie Simmons (Kitchen Sink Press)

In Search Of Shirley by Cosey (NBM)

Julien Boisvert, Vol. 1: Neekibo; Vol. 2: Grisnoir by Dieter and Michel Plessix; edited by Greg Baisden (Heavy Metal/Kitchen Sink Press)

Torpedo by E. Sánchez Abulí and Jordi Bernet; edited by R. Fiori (Hardboiled)

Best Domestic Reprint

The Complete Crumb Comics by Robert Crumb; edited by Gary Groth and Robert Boyd; art direction by Mark Thompson (Fantagraphics)

Flash Gordon by Alex Raymond; edited and art directed by Pete Poplaski (Kitchen Sink Press)

Li'l Abner by Al Capp; edited by Dave Schreiner; art direction by Ray Fehrenbach (Kitchen Sink Press)

Complete Little Nemo in Slumberland, Vol. 6 by Winsor McCay; edited by Bill Blackbeard; packaged by Dale Crain (Fantagraphics)

The Spirit: The Origin Years by Will Eisner; edited by Dave Schreiner and James Vance (Kitchen Sink Press)

Special Award for Excellence In Presentation

Cages by Dave McKean, assisted by Clare Haythornthwaite (Tundra/Kitchen Sink Press)

The Crow by James O’Barr; edited by Mark Martin (Kitchen Sink Press)

Marvels by Kurt Busiek and Alex Ross; edited by Marcus McLaurin; design by Joe Kaufman and Comicraft (Marvel)

Rubber Blanket #3 by David Mazzucchelli, Ted Stearn, David Hornung and Richmond Lewis; edited by David Mazzucchelli and Richmond Lewis (Rubber Blanket)

Time In Overdrive by Mark Schultz; edited by Dave Schreiner; art director Ray Fehrenbach (Kitchen Sink Press)

Best Biographical, Historical or Journalistic Presentation

A Century Of Women Cartoonists by Trina Robbins; edited by Dave Schreiner (Kitchen Sink Press)

Comic Book Rebels edited by Steve Bissette (Donald I. Fine)

Comic Buyer's Guide edited by Don and Maggie Thompson (Krause)

The Comics Journal edited by Gary Groth and Frank Young; art directed by Dale Yarger (Comics Journal Inc.)

Understanding Comics by Scott McCloud; edited by Mark Martin (Tundra/Kitchen Sink Press)

Best Syndicated Strip

Calvin and Hobbes by Bill Watterson (Universal Press Syndicate)

Doonesbury by Gary Trudeau (Universal Press Syndicate)

The Far Side by Gary Larson (Feature Syndicate)

Steven by Doug Allen (self-syndicated)

Zippy by Bill Griffith (King Features Syndicate)

2003 Harveys:

Nominees

Winners

2002 Harveys:

Nominees

Winners

2001 Harveys:

Nominees

Winners

2000 Harveys:

Nominees

Winners

In Remembrance....

1999 Harveys:

Nominees

Winners

1998 Harveys:

Nominees

Winners

1997 Harveys:

Nominees

Winners

1996 Harveys:

Nominees

Winners

1995 Harveys:

Nominees

Winners

1994 Harveys:

Nominees

Winners

1993 Harveys:

Nominees

Winners

1992 Harveys:

Nominees

Winners

1991 Harveys:

Nominees

Winners

1990 Harveys:

Nominees

Winners

1989 Harveys:

Nominees

Winners

1988 Harveys:

Nominees

Winners