Make your own free website on Tripod.com

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Search:
               
   Home  •  News  •  Awards  •  Bio  •  Links  •  About  •  Contact 

1993 Harvey Awards Nominees

(winners highlighted in blue)

Best Writer

Peter Bagge for Hate (Fantagraphics)

Dan Clowes for Eightball (Fantagraphics)

Will Eisner for Invisible People (Kitchen Sink Press)

Neil Gaiman for Sandman (DC)

Gilbert Hernandez for Love & Rockets (Fantagraphics)

Alan Moore for From Hell (SpiderBaby/Tundra)

Best Artist

Dan Clowes for Eightball (Fantagraphics)

Jaime Hernandez for Love & Rockets (Fantagraphics)

Frank Miller for Sin City (Dark Horse)

Mark Schultz for Xenozoic Tales (Kitchen Sink Press)

Jim Woodring for Tantalizing Stories (Tundra)

Best Cartoonist

Michael Allred for Madman (Tundra)

Peter Bagge for Hate (Fantagraphics)

Dan Clowes for Eightball (Fantagraphics)

Will Eisner for Invisible People (Kitchen Sink Press)

Jim Woodring for Tantalizing Stories (Tundra)

Special Award for Humor

Doug Allen

Sergio Aragones

Peter Bagge

Dan Clowes

Joe Matt

Best Inker

Mark Farmer for Excaliber (Marvel)

Kevin Nowlan for Batman: Sword of Azrael (DC)

Mark Silvestri for Cyberforce (Image)

Scott Williams for WildC.A.T.s (Image)

Al Williamson for Spider-Man 2099 (Marvel)

Karl Story for Star Trek: Debt of Honor (DC)

Best Letterer

Dan Clowes for Eightball (Fantagraphics)

Todd Klein for Sandman (DC)

Tom Orzechowski for Spawn (Image)

Denise Prowell for Xenozoic Tales (Kitchen Sink Press)

Dave Sim for Cerebus (Aardvark-Vanaheim)

Best Colorist

Mark Chiarello for Dracula (Topps)

Joe Chiodo for Cyberforce (Image)

Mark Martin for "Montgomery Wart" in Tantalizing Stories Presents Frank in the River (Tundra)

Steve Oliff for Akira (Epic/Marvel)

Jim Woodring for Tantalizing Stories Presents Frank in the River (Tundra)

Best Continuing/Limited Series

Cages by Dave McKean; assisted by Clare Haythornthwaite (Tundra)

Invisible People by Will Eisner; edited by Dave Schreiner (Kitchen Sink Press)

Love & Rockets by Gilbert, Jaime and Mario Hernandez; edited by Gary Groth (Fantagraphics)

Eightball by Dan Clowes; edited by Gary Groth (Fantagraphics)

Hate by Peter Bagge; edited by Kim Thompson (Fantagraphics)

Sandman by Neil Gaiman and various artists; edited by Karen Berger (DC)

Best New Series

Big Mouth by Pat Moriarity and various; edited by Pat Moriarity (Starhead)

Cud by Terry Laban; edited by Gary Groth (Fantagraphics)

Madman by Michael Dalton Allred (Tundra)

Spawn by Todd McFarlane; edited by Tom Orzechowski (Image)

Tantalizing Stories by Mark Martin and Jim Woodring (Tundra)

Best Single Issue or Story

Big Mouth #1 featuring cartoons by Pat Moriarity and various writers; edited by Pat Moriarity (Starhead)

Hate #9 by Peter Bagge; featuring "Follow That Dream"; edited by Kim Thompson (Fantagraphics)

Invisible People Book 1: Sanctum by Will Eisner; edited by Dave Schreiner (Kitchen Sink Press)

Nexus: The Origin by Mike Baron, Steve Rude and Gary Martin; edited by Anina Bennett (Dark Horse)

Rubber Blanket #2 featuring stories by David Mazzucchelli, Ted Stearn, David Hornung and Richmond Lewis; edited by David Mazzucchelli and Richmond Lewis (Rubber Blanket)

Tantalizing Stories Presents Frank in the River featuring "Frank in the River" by Jim Woodring, and "Montgomery! Montgomery Wart!" by Mark Martin (Tundra)

Xenozoic Tales #12 featuring "Two Cities" by Mark Schultz, and "A Woman's Work..." by Mark Schultz and Steve Stiles; edited by Dave Schreiner (Kitchen Sink Press)

Best Anthology

Hyena, edited by Mark Martin (Tundra)

Dark Horse Presents, edited by Randy Stradley (Dark Horse)

Drawn & Quarterly, edited by Chris Oliveros (Drawn & Quarterly)

Pictopia, edited by Gary Groth and Robert Boyd (Fantagraphics)

Taboo, edited by Steve Bissette (Spiderbaby/Tundra)

Best Graphic Album of Original Material

Acid Bath Case by Steven Walsh and Kellie Strom; edited by Dave Schreiner (Kitchen Sink Press)

Batman: Night Cries by Archie Goodwin and Scott Hampton; edited by Denny O'Neil (DC)

Fairy Tales of Oscar Wilde Vol. 1 by P. Craig Russell and Oscar Wilde (NBM)

Legend of Sleepy Hollow by Bo Hampton and Washington Irving (Tundra)

Life and Adventures of Santa Claus by Mike Ploog and L. Frank Baum (Tundra)

Star Trek: Debt of Honor by Chris Claremont, Adam Hughes and Karl Story; edited by Robert Greenberger (DC)

Best Graphic Album of Previously Released Material

The Crow Vol. 1 by J. O'Barr (Tundra)

Hey Look! by Harvey Kurtzman; edited by Dave Schreiner (Kitchen Sink Press)

Hypnotic Tales by Richard Sala; edited by Dave Schreiner (Kitchen Sink Press)

The Playboy by Chester Brown (Drawn & Quarterly)

Sin City by Frank Miller (Dark Horse)

Best American Edition of Foreign Material

Akira by Katsuhiro Otomo; edited by Margaret Clark and Marcus McLaurin; translated by Jo Duffy; lettered by Michael Higgins; colored by Steve Oliff (Epic/Marvel Comics)

Cheval Noir by various; edited by Mike Richardson, translated and lettered by various (Dark Horse Comics)

Crying Freeman by Kazuo Koike and Ryoichi Ikegami, edited by Saturo Fujii, Gerard Jones and Will Jacobs, lettering and touch-up by Wayne Truman (Viz Comics)

Heavy Metal by various; edited by Julie Simmons-Lynch; translated by various; lettering designed by Adam Kubert (Tundra)

Ranma 1/2 by Rumiko Takahashi; edited by Saturo Fujii and John Togashi; translated by Gerard Jones and Matt Thorn; lettering and touch-up art by Wayne Truman (Viz Comics)

Best Domestic Reprint

The Complete Crumb Comics by Robert Crumb; edited by Gary Groth and Robert Boyd; art direction by Mark Thompson (Fantagraphics)

DC Archives by various; edited by Bob Kahan; series designed by Alex Jay/Studio J; publication designed by Brian Pearce (DC)

Hey Look! by Harvey Kurtzman; edited by Dave Schreiner; art direction by Monte Beauchamp (Kitchen Sink Press)

Flash Gordon by Alex Raymond; edited and art directed by Pete Poplaski (Kitchen Sink Press)

Li’l Abner by Al Capp; edited by Dave Schreiner; art direction by Ray Fehrenbach (Kitchen Sink Press)

Special Award for Excellence In Presentation

Arcane Eye of Hogarth by Burne Hogarth; edited by Gary Groth and Pat Moriarity, assisted by Jason Lutes; designed by Pat Moriarity (Fantagraphics)

Batman: Night Cries by Archie Goodwin and Scott Hampton; edited by Denny O'Neil; art direction by Robbin Brosterman (DC)

Cages by Dave McKean, assisted by Clare Haythornthwaite (Tundra)

Hey Look! by Harvey Kurtzman; edited by Dave Schreiner; art direction by Monte Beauchamp (Kitchen Sink Press)

Rubber Blanket #2 by David Mazzucchelli, Ted Stearn, David Hornung and Richmond Lewis; edited by David Mazzucchelli and Richmond Lewis (Rubber Blanket)

Tantalizing Stories Presents Frank in the River by Jim Woodring and Mark Martin (Tundra)

Best Biographical, Historical or Journalistic Presentation

Comic Buyer’s Guide, edited by Don and Maggie Thompson (Krause)

The Comics Journal, edited by Gary Groth and Frank Young; art directed by Dale Yarger (Comics Journal Inc.)

Comics Scene, edited by David McDonnell; art direction by Jim McLernon (Starlog)

Understanding Comics by Scott McCloud (Slide Show Presentation)

Wizard: The Guide to Comics, edited by Alan Binenstock; art direction by Brad Fountain (Gareb Shamus Enterprises)

Best Syndicated Strip

Calvin and Hobbes by Bill Watterson (Universal Press)

Ernie Pook’s Comeek by Lynda Barry (self-syndicated)

The Far Side by Gary Larson (Feature)

For Better or Worse by Lynn Johnston (Feature)

Zippy by Bill Griffith (King Features)

2003 Harveys:

Nominees

Winners

2002 Harveys:

Nominees

Winners

2001 Harveys:

Nominees

Winners

2000 Harveys:

Nominees

Winners

In Remembrance....

1999 Harveys:

Nominees

Winners

1998 Harveys:

Nominees

Winners

1997 Harveys:

Nominees

Winners

1996 Harveys:

Nominees

Winners

1995 Harveys:

Nominees

Winners

1994 Harveys:

Nominees

Winners

1993 Harveys:

Nominees

Winners

1992 Harveys:

Nominees

Winners

1991 Harveys:

Nominees

Winners

1990 Harveys:

Nominees

Winners

1989 Harveys:

Nominees

Winners

1988 Harveys:

Nominees

Winners